warsztaty

Wakacje bezpiecznie zaprogramowane - edukacja w nurcie STEAM w przedszkolach

W ramach projektu edukacyjnego „Wakacje bezpiecznie zaprogramowane - edukacja STEAM w przedszkolach”, w dniach 01.07.2019 - 05.07.2019 w pięciu placówkach przedszkolnych w Polsce odbyły się warsztaty, na których dzieci w wieku przedszkolnym, poprzez ruch, zabawę i doświadczanie, poznawały podstawy druku 3d oraz programowania robotów.

Dzieci, w wieku 3 - 6 lat, z natury są ciekawe świata, chcą doświadczać, eksperymentować, działać. Odpowiedzią na wyżej wymienione potrzeby małego człowieka może być edukacja w modelu STEAM (Science, Technologies, Engineering, Arts, Mathematics). Idea STEAM to spójne połączenie wiedzy z różnych obszarów: nauki, technologii, inżynierii, sztuki oraz matematyki. Taki sposób pracy powoduje, że przedszkolak z biernego odbiorcy staje się twórcą, konstruktorem poszukującym najlepszych rozwiązań. Dzieci angażując w działaniu wszystkie zmysły zdecydowanie lepiej zapamiętują to, czego się uczą. Efektywność zajęć prowadzonych w taki sposób jest wyższa, niż zajęć prowadzonych metodami transmisyjnymi. 

Scenariusze warsztatów przygotowanych w ramach projektu „Wakacje bezpiecznie zaprogramowane” - edukacja STEAM w przedszkolach, uwzględniały różnorodne aktywności: śpiew, grę na instrumentach, tworzenie makiety przestrzennej, programowanie robotów edukacyjnych Ozobot, projektowanie a następnie drukowanie obiektów w technologii 3d. Wszystkie te aktywności łączył temat przewodni - wędrówka po Polsce oraz zachowanie bezpieczeństwa podczas wakacyjnych zabaw.

Uczestnicy warsztatów z ogromnym zaangażowaniem włączyli się we wszystkie proponowane aktywności. Po skończonych zajęciach zgodnie uznali, że kodowanie robotów to świetna zabawa. My wiemy, że ta zabawa jest również wartościową nauką dla przedszkolaków, pomaga rozwijać logiczne myślenie, zadaniowe podejście do stawianych problemów, a także, co szczególnie istotne, umiejętność pracy zespołowej. Dzieci w przyjaznej, radosnej atmosferze poznały podstawowe pojęcia związane z kodowaniem i zasady tworzenia pierwszych programów. Poszerzyły przy tym swoją wiedzę o Polsce i o zachowaniu zasad bezpieczeństwa, nie tylko podczas wakacyjnych eskapad.