wydarzenia

Relacja z "Koduj z nami", czyli "Code Week 2019" z Fundacją Rozwoju Edukacji Cyfrowej

Co to jest code week?

Code Week czyli tydzień kodowania, jest oddolną inicjatywą promującą naukę programowania, kierowaną zarówno do grup zorganizowanych: dzieci w wieku szkolnym, młodzieży, nauczycieli, jak również do osób prywatnych...właściwie do wszystkich, którzy chcą się rozwijać i realizować swoje marzenia...do wszystkich, którzy chcą być aktywnymi, a nie wyłącznie biernymi odbiorcami nowoczesnych technologii.

Inicjatywa tygodnia kodowania została zapoczątkowana w 2013 roku przez Młodych Doradców na rzecz Europejskiej Agendy Cyfrowej. W tym roku organizowana jest po raz 7 i z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością. W 2018 roku Polska zgłosiła około 5000 wydarzeń, w tym roku wynik już został podwojony, a do końca Code Week zostało jeszcze kilka dni.

Dlaczego warto wziąć udział w Code Week?

W Europejskim tygodniu kodowania możemy wziąć udział na dwa sposoby: organizując wydarzenie promujące naukę programowania lub biorąc udział w wydarzeniu organizowanym przez kogoś innego.

Niezależnie, którą formę wybierzemy, to udział w tygodniu kodowania niesie za sobą wiele korzyści.

Jeśli do tej pory nie mieliśmy styczności z programowaniem, to code week jest świetną okazją, aby przekonać się, że nauka podstaw programowania, wcale nie musi być trudna. Nie zawsze wiąże się też z pracą z wykorzystaniem sprzętu komputerowego. Szereg aktywności okołoprogramistycznych, które świetnie rozwijają logiczne, algorytmiczne myślenie, zadaniowe podejście do stawianych problemów, możemy wykonać bez użycia komputera, bazując na łatwo dostępnych materiałach. Aktywności te, bardziej przypominać będą zabawę niż naukę, dzięki czemu, nawet najmłodsi uczestnicy wydarzeń chętnie wezmą w nich udział.

Z kolei, jeśli programowanie nie jest nam obce, to warto podzielić się swoją wiedzą z innymi. Również w tym przypadku tydzień kodowania będzie do tego doskonałą okazją. Organizując wydarzenie, możemy sprawdzić się w zupełnie nowej roli, nabrać pewności siebie, pochwalić się tym, co robimy w zakresie nauki programowania, wymienić doświadczeniami z innymi osobami.

Koduj z nami - webinar dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym

Fundacja Rozwoju Edukacji Cyfrowej również aktywnie włączyła się w tym roku w obchody Code Week. Wspólnie z marką EduSense, organizatorem Ogólnopolskiego Programu Uczymy Dzieci Programować, zaprosiliśmy do wspólnego kodowania najmłodszych: dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Podczas specjalnie zorganizowanego na tę okoliczność webinaru, połączyliśmy się online z placówkami edukacyjnymi z całej Polski i razem wykonaliśmy kilka aktywności zawierających elementy kodowania. W wydarzeniu uczestniczyło 1200 dzieci, co jest dla nas wielką niespodzianką i radością. Po webinarze otrzymaliśmy bardzo pozytywny feedback od uczestników wydarzenia i już zastanawiamy się kiedy zorganizujemy kolejny. Za poniższe zdjęcia serdecznie dziękujemy pani Monice Bącik.